Podczas wyboru okularów dla naszego dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów istotnych w terapii zaburzeń widzenia.
Zacznijmy od ważnego wyjaśnienia: pomiary układu twarzy u dzieci nie odpowiadają pomiarom u dorosłym, różnią się.  Na przykład profil mostka (miejsce w którym oprawka spoczywa na nosie) u dzieci jest zerowy, albo ujemny. Z upływem czasu ujemny profil wraca do zera, przekształcając się w profil dodatni do momentu, w którym osiągnie większe wartości dodatnie (13 rok życia) jak u dorosłych. Inne wymiary i/lub kąty u dzieci kształtują się u dzieci według tego samego wzorca.
Podstawowe różnice geometryczne są rozpatrywane i uwzględniane w projektach Firmy.
Oprócz uwzględnienia geometrii twarzy należy zwrócić także uwagę na inne elementy okularów takie jak: materiał, rozmiar, mostek, zauszniki, które utrzymują oprawkę na środku twarzy dziecka. Równie ważna jest  funkcjonalność oprawek, ich  bezpieczeństwo i styl.


MATERIAŁY
Dla bezpieczeństwa i komfortu pacjentów do 5 lub 6 lat, proponujemy oprawki, które są giętkie, bez części metalowych, a dla starszych dzieci oktanowe, nylonowe, poliamidowe lub grilamidowe. Podczas uprawiania sportu, proponujemy elastyczne oprawy, które nie posiadają części metalowych.


ROZMIAR
Oprawki nie powinny ograniczać pola widzenia, powinny być proporcjonalne do twarzy pacjenta, nie za małe i nie za duże. Oczy powinny być wyśrodkowane w obu kierunkach poziomym i pionowym, w miejscu gdzie soczewka zostanie osadzona. Oprawka powinna obejmować brwi.
Oprawka, która nie jest na środku może utworzyć pryzmatyczny efekt i wzmocnić lub osłabić siłę soczewki.


MOSTEK
90% masy okularów spoczywa na nosie pacjentów, dlatego istotne jest, aby rozkład masy był prawidłowy. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać oprawkę z mostkiem, który nie jest zbyt duży, by zapobiec zsuwaniu się oprawki z nosa  lecz także z mostkiem, który nie jest zbyt mały, bowiem może mieć to wpływ na kształt nosa i utrudniać jego rozwój. 


ZAUSZNIK
Zauszniki nie powinny uciskać dziecięcej twarzy, powinny mieć także odpowiednią długość. Jeśli zausznik jest zbyt długi oprawka ześlizguje się z nosa, jeśli jest zbyt krótki rzęsy ocierają się o soczewkę, może występować także zamglenie soczewki. Idealne zauszniki to takie, w których stożek krzywizny w stosunku do  uszu pacjenta nigdy nie jest mniejszy niż 90 stopni.


GUMKA
Dzieci rozpiera energia. Stale się przemieszczają i odkrywają  nowe rzeczy. Czy to gra, skoki, uprawianie sportu lub po prostu potknięcia, dzieci są w ciągłym ruchu. Właśnie dlatego zalecamy gumkę, aby utrzymać  oprawkę na środku twarzy pacjentów, czyli w miejscu wygodnym dla ich oczu. Pomaga to pogodzić korekcję wzroku z aktywnym trybem życia pacjenta.


Podsumowując – oprawka musi spełniać następujące wymagania:
FUNKCJONALNOŚĆ
Okulary nie powinny utrudniać stylu życia dziecka, nawet podczas uprawiania sportu.


BEZPIECZEŃSTWO
W przypadku szorstkiej obudowy, w razie wypadku lub prostego upadku, oprawki nie powinny stwarzać zagrożenia lub zwiększać ryzyka urazu. Bezpieczeństwo niemowląt i małych dzieci jest najważniejszą cechą, jaką powinni wziąć pod uwagę rodzice. Oprawki wykonane z  wielu kawałków, niezależnych materiałów lub posiadające elementy metalowe, stanowią zagrożenie dla małych pacjentów.


STYL
Ważne jest, aby młody pacjent miał wpływ na wybór oprawek, bowiem to on jest ostatecznym ich użytkownikiem i musi je lubić. Istotne jest aby konsultował swoje wybory, opiniował je pod nadzorem optyka. 


Dobrze dopasowane oprawki i szczęśliwy pacjent to prawidłowe połączenie, które gwarantuje, że pacjent będzie korzystać z okularów poprawnie i na stałe bez większych oporów.
Na końcu, chcielibyśmy przypomnieć, że okulary nie tylko "naprawiają" zaburzenia widzenia, ale pomagają w "rozwoju" wizji życia, całego życia bez żadnych niedogodności.
 

Projekt i wykonanie: czoska.home.pl
Menu